Akvarium
SOBOTA, 12. PROSINCE 2009

Akvarium

                                                                     Už dlouho jsme s tatínkem přemýšleli jak by bylo pěkné mít doma akvárium. Tatínek chtěl koupit veliké do obýváku, ale já jsem chtěl nejdřív malé do mého pokojíčku. Šli jsme si vybrat akvárium a všechny potřeby do speciálního obchodu v Jablonci u Alberta. Pak jsme to dovezli domů a začali jsme všechno připravovat a dávat dohromady. Očistili jsme stěny akvária, dali na dno několik vrstev substrátu a taky naše kamínky z moře z Rhodosu. Pak jsme dali akvárium na skřínku v mém pokojíčku a napustili do něj vodu.Pak jsme sestavili filtr (nebylo to lehké), topení, teploměr a další věci a dali všechno do akvária. Nasadili jsme tam spoustu rostlin a dali taky opravdický kořen. Nakapali jsme pár přípravků na čištění vody i pro rostlinky. Taky jsme koupili elektrickou zásuvku, na které se dá nastavit čas, kdy světlo svítí a kdy zhasne. To jsem nastavil sám.Voda byla po tom všem velmi zakalená, takže jsme doufali, že se brzy očistí. Věděli jsme, že rybičky do akvária můžeme dát až tak za týden a já jsem se už nemohl dočkat.

 

Chodili jsme se pořád dívat jestli už se voda čistí, ale moc rychle se nečistila. Za týden jsme konečně šli koupit první rybičky. Já jsem chtěl nějaké veliké, ale paní v prodejně nám doporučila raději pár malých. Tak jsme si je koupili, dali do sáčku a potom pod bundu, protože venku byla zima. Donesli jsme je domů. Nejdřív jsme dali do hrnce trochu vody přímo z akvária a do něj jsme dali rybičky ze sáčku, aby si na tu vodu zvykly. Za 5 minut jsme je pak vypustili do akvária – jejich nového domova. Rybičky tam hned začaly vesele plavat. Hned jsme jim dali papání a moc jim chutnalo. Každou chvíli jsem se pak na ně chodil dívat.

 

Za pár dní jsme zjistili, že některé rostliny jen tak v plavou v akváriu, už nejsou v substrátu a taky jsme viděli, že na kořenu se dělá spoustu slizu. Dokonce jsme tam viděli slimáky – jak se tam dostali ? Zkusili jsme kořen umýt v teplé vodě a pak ho tam znovu dát. Ale za pár dní byl na něm zase sliz, tak jsme ho vyhodili.

 

Rybičky se moc těšily z pobytu v našem akváriu a tak jsme si říkali, že jim tam přivedeme nové kamarády. Tentokrát jsme si je šli vybrat do prodejny blízko našeho domu. Vybral jsem si velikého skalára a taky modrou Betu bojovnici. Doufali jsme, že nebude moc obtěžovat ostatní rybičky. Zase jsme si nové rybičky strčili v sáčku pod bundu a donesli je domů. Pak je nechali pár minut v hrnci s vodou z akvária a pak vypustili do akvária. Beta bojovnice byla nejdřív trošku divoká. Už jsme si říkali, že ji možná vrátíme. Ale za nějakou dobu se uklidnila a byl jsem moc rád že ji máme. Často se ale schovávala za filtr, takže jsme ji někdy nemohli najít.

 

Po dvou týdnech jsme provedli první čištění akvária. Vzali jsme si pumpu a vypumpovali z něj polovinu vody, doplnili novou, dali pár kapek čistících prostředků a taky jsme vyhodili několik rostlin, které dobře nerostly a taky pár slimáků, kterých tam bylo čím dál víc.

 

V akváriu a na kamenech nám ale začaly růst nějaké zelené řasy. Dědeček nám poradil dát do akvária speciální čistící ryby, které tyto řasy budou papat. Tak jsme šli znovu do prodejny blízko našeho domečku kouoit rybičkám nové kamarády. Koupili jsme tři veké čistící rybičky (dvě černé a jednu oranžovou) a dali je do akvária. Začaly hned usilovně čistit. Ta největší ale byla nejraději přilepená na filtru.

 

Všem rybičkám se v našem akváriu moc líbí. Rád se na ně chodím dívat. Vždycky se moc těší, když jim dávám večer papat. Všechno sní a moc jim chutná. Máme naše rybičky a akvárium moc rádi.